کار خیر

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست 1120 500 شوریابی

همه ما می توانیم کار خیر انجام دهیم و مختص قشر خاصی نیست، نیاز به سرمایه هنگفت ندارد مهم نیست در محله ی بالای شهر یا پایین شهر زندگی کنیم فقط باید دلی بزرگ داشته باشیم. با کمی تامل در شعر سعدی که گفته است بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند باید به این نتیجه برسیم که در کار خیر جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

صحبت و بحث ما در اینجا کمک به نیازمندان است و اصل این کار خیر است و هر شهروند وظیفه شناس طبق مسئولیت های اجتماعی خودش، به وظایف خود که یکی از آنها کمک به نیازمندان و نیکوکاری است عمل می نماید بدون توجه به بعد زمان و مکان.

در کمک های داوطلبانه و انجام کار خیر لحظات تلخ و شیرین زیادی را تجربه می کنیم. به لحظاتی فکر کنید که یک کودک با یک هدیه ساده یا غذا به قدری خوشحال می شود و ذوق می کند که قابل وصف نیست این لحظات در زندگی با هیچ چیزی قابل عوض کردن نیست. اگر ما این مسئولیت اجتماعی را از یاد ببریم آن کودک و کودکان هیچ وقت امیدی به زندگی نخواهند یافت.

دلی بزرگ دارید ؟

حقیقتی که در انجام کار خیر وجود دارد و بیشتر خیرین به آن اعتقاد دارند داشتن دلی بزرگ است تا بتوانید گامهایی هر چند کوچک در مسیر خیر بردارید و در این مسیر تردیدی به دلتان راه ندهید.
برای انجام کار خیر بهتر است با مجموعه های خیریه و موسساتی که کار خیر انجام می دهند فعالیت نماییم تا بتوانیم برنامه ریزی منظمی داشته باشیم و به انجام کار خیر عادت نماییم. از کارهای کوچک شروع کنید و در حد توان خود به نیازمندان کمک نمایید.

کمک به کودکان نیازمند


کار خیر را کوچک نشمارید

در حقیقت هر کودکی حق دارد یک زندگی خوب را تجربه کند. تا بحال به عمق چهره خسته و رنج کشیده کودکان کار خیابان رفته‌‌اید و تصور کرده‌‌اید که چه اندازه آزار دهنده است؟ بچه‌هایی که باید به جای درس خواندن در مدرسه و بازی با هم کلاسی‌ها و دوستان خود، به اجبار در خیابان مشغول به کسب درآمد باشند. کودکانی که جهان ساده و قشنگی دارند اما در سایه محرومیت‌ها باید با جثه‌های کوچکشان بار سنگین زندگی را به دوش بکشند. کودکانی که با کمک من و شما می‌توانند مقداری روی خوش زندگی را دیده و لبخند رضایت روی صورت‌های معصومشان نقش ببندد. برخی از مردم خیر با وجود کمک‌های بسیاری که به نیازمندان و کودکان می‌کنند اما کماکان خود را خیر نمی‌دانند و اسمی از خود بر جا نمی‌گذارند اما بدانید زندگی آرام و خوشی دارند که این آرامش در گرو همین کمک به نیازمندان است.

امروزه همه خود به نوعی درگیر مسائل اقتصادی هستند اما اگر در کنار مسائل و مشکلات بزرگ و کوچک اقتصادی خود می توانند با کمکی هر چند کوچک دل کودکان معصوم و بی سرپرست را شاد کنند و لبخند را بر چهره معصومشان بنشانند که مدت هاست رنگ خوشی را ندیده اند.

افراد خیر می دانند کار خیر چه لذتی دارد و اثرات مثبت آنرا در زندگی خود لمس کرده اند. پس باید با تشویق دیگران به این کار آنها را نیز از این لذت محروم نکنند. حتی اگر کسی توان مالی برای کمک کدن به دیگران ندارد می تواند با تشویق دیگران در انجام کار خیر از ثواب آن بهره مند گردد. هر چه میزان آگاه سازی مردم و حضور آنها در پویش های کمک به نیازمندان بیشتر گردد گره های بیشتریاز کار مردم باز می گردد.

برای تشویق دیگران به کار خیر پیشنهاد می شود که این 4 مرحله را پیش ببرید

  • در قدم اول یک هدف هیجان انگیز را برای خود قرار دهید
  • برنامه ریزی داشتن در همه امور مهم است و رد این موضوع نیز در گام دوم قرار می گیرد
  • در قدم سوم سعی کنید که مشارکت داشتن در امور خیر را ابتدا از اطرافیان خود شروع کنید
  • و در گام آخر نیز سعی کنید که در عمل صالح و انجام کار خیر همیشه پیش قدم باشید