انقاق و نیکوکاری در سیره فاطمی

زندگینامه حضرت فاطمه و نیکوکاری در سیره فاطمی

زندگینامه حضرت فاطمه و نیکوکاری در سیره فاطمی 1120 500 شوریابی

فاطمه فاطمه است این جمله گویا ترین جمله ای است که می توانیم در توصیف خصوصیات حضرت زهرا بیان کنیم. چرا که فاطمه بودن یک خاصیت منحصر به فرد است. حضرت زهرا یکی از پنج بانوی قدسی تاریخ به شمار می رود و 12 امام بزرگوار از نسل ایشان هستند.

زندگینامه حضرت زهرا (س)

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س) است. همسر ایشان حضرت امام علی (ع) بودند  و ایشان مادر ارجمند امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و حضرت زینب کبری (س) بودند.

پدر بزرگوار ایشان خاتم پیامبران الهی و برترین مخلوق خداوند و مادرشان حضرت خدیجه،  نخستین بانویی بود که به اسلام پیوست و تمامی ثروت و دارایی خود را برای خدمت به اسلام و مسلمانان صرف نمود. خدیجه در دوران جاهلیت و دوران پیش از ظهور اسلام نیز به پاکدامنی مشهور بود، تا جایی که از او به طاهره (پاکیزه) یاد می‌شد.

ولادت حضرت زهرا (س)

حضرت زهرا (س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد.

در  برخی روایات وجود دارد که حضرت محمد قبل از انعقاد نطفه حضرت زهرا (س) از سوی خداوند مامور گردید که 40 روز در مکانی معتکف گردد و در این ایام به عبادت و روزه بپردازد و در پایان این 40 روز جبرئیل بر حضرت محمد فرود آمد و طعامی برای ایشان آوردند و با آن افطار نمودند و به سمت خانه راهی شدند و در آن شب نطفه پاک حضرت فاطمه منعقد گردید. زمانی که حضرت زهرا (س) پا به دنیا نهاد، به قدرت الهی لب به سخن گشود و گفت: “شهادت می‌دهم که خدایی جز خدای یگانه نیست و پدرم رسول خدا و شوهرم سرور اوصیاء و فرزندانم (دو فرزندم) سرور نوادگان می‌باشند.”

القاب حضرت زهرا (س)

نام مبارک ایشان، فاطمه (علیها السلام) است و برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه،بتول،راضیه،مرضیه،حورا  ، کوثر، ذکر شده است.

ازدواج حضرت زهرا (س)

حضرت زهرا خواستگاران زیادی از صحابه پیامبر و بزرگان و سرشناسان از جمله عمر و ابوبکر داشتند. اما پیامبر فرمودند برای ازدواج حضرت فاطمه منتظر فرمان الهی هستم.

خویشاوندان حضرت علی (ع) از ایشان خواستند که حضرت زهرا را از پیامبر خواستگاری نماید.

بنابر روایتی ایشان شخصا به حضور پیامبر شرفیاب شدند اما از شرم و حیا سخنیی به میان نیاوردند. پیامبر از ایشان پرسید: یا ابالحسن چه می خواهی؟ پیامبر این سوال را سه بار تکرار نمودند. سپس فرمودند گویا فاطمه را می خواهی؟ حضرت علی جواب دادند :آری

با شنیدن این خبر چهره مبارک پیامبر (ص) از شادمانی برافروخت و به روی علی (ع) خندید و فرمود: آیا چیزی داری که مهریه فاطمه قرار دهی؟ عرض کرد: حال من بر شما پوشیده نیست. جز شمشیر و شتر آبکش و زره چیزی ندارم. پیامبر (ص) فرمودند: شمشیر را برای جهاد و شتر را برای آب دادن به نخل‌های خرما و بارکشی در سفر می‌خواهی، همان زره را مهر قرار بده؛ و بنابر نقل دیگر پیامبر (ص) به علی (ع) فرمود: “پیش از تو کسانی به خواستگاری او آمده اند، اما دخترم نپذیرفته است.” سپس به خانه رفت و به دخترش فرمود: “علی تو را از من خواستگاری کرده است، تو پیوند و سبقت او در اسلام را می‌دانی و از فضیلت او آگاهی.” حضرت زهرا (س) بدون آن که صورت خود را برگرداند، خاموش ماند. پیامبر (ص)، چون آثار خشنودی را در چهره او دید، فرمود: الله اکبر، سکوت او نشانه رضایت اوست.

ازدواج پربرکت حضرت زهرا و امام علی در سال دوم هجرت در مدینه و در سن 9 سالگی حضرت زهرا آغاز گردید.

پیامبر اکرم بارها فرمودند : «من فاطمه را به علی تزویج نکردم، بلکه خدا فاطمه را به علی تزویج نمود.»

و در فضیلت حضرت علی نیز بیان نمودند: اگر علی (علیه السّلام) خلق نمی‌شد، برای فاطمه همسری پیدا نمی‌شد.

مهریه حضرت فاطمه(س)

مهریه حضرت زهرا(س) از طریق فروش زره حضرت علی تامین گردید که مبلغ آن 500 درهم بود و به پیامبر داده شد. آن حضرت یک سوم آنرا عطر تهیه نموده و بقیه آنرا به ابوبکر داد تا لوازم زندگی برای حضرت زهرا تهیه نماید.

انفاق در سیره فاطمی

نقل شده كه پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در عروسي فاطمه زهرا (سلام الله علیها) يك دست پيراهن نو به دخترش داده بود تا در شب عروسي بپوشد. هنگامي كه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به خانه زفاف رفت و بر سجاده عبادت، در حال مناجات با پروردگار بود، زن مستمندي به در خانه آمد و اظهار نياز كرد و لباسي طلبيد. فاطمه  كه در آن زمان دو پيراهن داشت: يكي كهنه و ديگري نوپيراهن نو را به فقير بخشيد. فرداي آن شب، چون رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پيراهن كهنه را در تن او ديد و از علت آن پرسيد، حضرت زهرا (سلام الله علیها) عرض كرد: «آن را به فقير دادم و اين روش را از شما آموخته ام.»

در روایتی نقل شده که حضرت رسول بعد از بازگشت از سفر ابتدا به خانه حضرت فاطمه تشریف می بردند و مدتی می مانند و بعد به منزل خود می رفتند. در یکی از سفرهای پیامبر، حضرت فاطمه برای خود گوشواره و دستبند نقره تهیه نموده و پرده ای برای خانه خود خریده بودند. بهد از مراجعت از سفر پیامبر هنگامی که چشمش به زینت های حضرت فاطمه افتاد با ناراحتی از منزل بیرون رفته و به مسجد وارد شدند . حضرت فاطمه که دلیل این رفتار پدر را فهمیدند برای خشنودی و رضایت ایشان تمام زینت ها را نزد پیامبر فرستاد و پیغام داد که بگویید دخترت سلام می رساند و می گوید اینها را در راه خدا انفاق کنید. و چون آنها را به نزد پيامبر (صلی الله علیه و آله) آوردند، سه مرتبه فرمود: آنچه را كه مي خواستم، فاطمه انجام داد. پدرش به فداي او باد

نمونه ای از ایثار و فداکاری(انفاق در سیره فاطمی)

عرب تازه مسلماني در مسجد مدينه از مردم کمک خواست، پيامبر به اصحاب خود نگريست.سلمان فارسي برخاست تا نياز آن بي چاره را بر طرف سازد؛ هر جا رفت، با دست خالي برگشت. با نااميدي به طرف مسجد مي آمد که چشمش به منزل حضرت زهرا افتاد، با خود گفت: فاطمه (س) و منزل او سرچشمه نيکوکاري است. درب خانه آن حضرت را کوبيد و داستان عرب مستمند را شرح داد. حضرت زهرا(س) فرمود: اي سلمان! سوگند به خداوندي که حضرت محمد را به پيامبري برگزيد!سه روز است که غذا نخورده ايم و فرزندانم حسن و حسين از شدت گرسنگي بي قراري مي کردند و گرسنه به خواب رفته اند؛ اما من، نيکي و نيکوکاري را که درب منزل مرا کوبيده است، رد نمي کنم آن گاه پيراهن خود را به سلمان داد تا در مغازه فروشنده اي گرو گذاشته، مقداري خرما و جو قرض بگيرد. سلمان فارسي مي گويد: پس از دريافت جو و خرما به طرف منزل فاطمه آمدم و گفتم: اي دختر رسول! مقداري از اين غذاها را براي فرزندان گرسنه ات بردار! حضرت فاطمه فرمودند: اي سلمان! اين کار را فقط براي رضای خداي خود انجام دادم و هرگز از آن بر نمي دارم.”

 

صدقه،انفاق و ایثار در راه خدا  از مهم ترین اعمال نیکی است که می توان انجام داد که آثار متعدد فردی و اجتماعی زیادی دارد نمونه های زیادی از انفاق در زندگی ائمه وجود دارد که چند نمونه از آن در زندگی حضرت فاطمه در اینجا بیان شد.

شهادت حضرت فاطمه

در روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری حضرت زهرا (س) آب طلب نموده و بوسیله آن بدن مطهر خویش را شستشو داد و غسل نمود. سپس لباسی نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه‌ای سفید به روی خود کشید؛ چیزی نگذشت که دخت پیامبر، دنیا را ترک نموده و به شهادت رسید؛ در حالیکه از عمر مبارک ایشان ، 18 سال بیشتر نمی‌گذشت و تنها 95 روز پس از رسول خدا در این دنیا زندگی نمود.

مراسم غسل و تدفین حضرت زهرا (س)

مردم مدینه پس از آگاهی از شهادت حضرت زهرا (س)، در اطراف خانه آن ایشان جمع شدند و منتظر تشییع و تدفین حضرت زهرا (س) بودند؛ اما اعلام شد که تدفین فاطمه (علیها السلام) به تأخیر افتاده است و مردم پراکنده شدند. هنگامی که شب فرا رسید و مردم به خواب رفتند، امام علی (علیه السلام) بنا بر وصیت ایشان و بدور از حضور دیگران، به غسل بدن مطهر و رنج دیده همسر خویش پرداخته و سپس او را کفن نموند. زمانیکه  از غسل دادن او فارغ شد، به امام حسن و امام حسین که در آن زمان کودک بودند امر فرمود: تا عده‌ای از صحابه راستین رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را که مورد اعتماد حضرت زهرا (س) نیز بودند، خبر نمایند تا در مراسم تدفین آن بزرگوار شرکت کنند. پس از حضور آنان، امیر مؤمنان بر حضرت زهرا (س) نماز گزارد و سپس در میان حزن و اندوه کودکان خردسالش که مخفیانه در فراق مادر جوان خویش گریه می کردند، به تدفین فاطمه زهرا (س) پرداخت.

امروزه پس از گذشت سالیان متمادی همچنان مزار حضرت زهرا سلام الله علیها، سرور بانوان جهان مخفی است و کسی از محل آن آگاه نیست