هشدار!!! کلاهبرداری به نام موسسات خیریه

هشدار!!! کلاهبرداری به نام موسسات خیریه 1120 500 زهره شوریابی

زمانیکه نام خیریه و کار خیر به میان می آید ناخودآگاه حسی از امنیت برای ما بوجود می آید. وای به حال اینکه نیازمند باشیم و درمانده! البته همین احساس امنیت است که باعث می شود خیلی از افراد از نام خیریه سوءاستفاده کند و آدمهای نیازمند را به عنوان طعمه کلاهبرداری هایشان قرار می دهند.

به تازگی عده‌ای به نام خیریه و با درج اطلاعاتی مثلشماره ثبت و کد ملی و غیره، آگهی‌هایی را در فضای مجازی مانند دیوار، اینستاگرام  و غیره پخش کرده‌اند که در آن اعطای وام‌های بدون کارمزد و با اقساط بلند مدت را با مبالغ پنج، ده، بیست و پنجاه، میلیون تومانی توزیع می‌کنند و در آن درخواست مدارکی کامل از متقاضی به همراه مبلغی حدود 60 الی 120 هزارتومان جهت ثبت نام و بررسی مدارک آنها و قراردادن نیازمندان در لیست انتظار می‌کنند.

خیریه و کلاهبرداری در پوشش خیریه

در برخورد با این افراد کلاهبردار چه باید کرد؟

  •  در اینترنت جستجو کنید و به دنبال اطلاعات و اسامی مطرح شده در آگهی‌ها باشید و در صورت وجود تشابه اسمی با یک خیریه، با آن خیریه تماس بگیرید.
  •  از طریق سایت روزنامه رسمی نام موسسه و یا کد ثبتی آن را چک کنید تا مطمئن شوید آیا آن خیریه اطلاعاتش درست است یا خیر؟
  • سوم اینکه سعی کنید حضوری به محل بروید و از اهالی محل قدمت و سوابق آن خیریه را بپرسید.

معمولا از آنها در اینترنت خبری نیست یا آنکه از اسامی مشابهی استفاده می‌کنند که می‌توان از طریق تماس با آن خیریه‌ها این موضوع را راستی‌آزمایی کرد.

شماره‌های ثبتی معمولا دروغین هستند تا کسی از آنها بابت کلاهبرداری و سوء استفاده از مشخصات یک خیریه شکایت نکند، چرا که بعضی از آنها بعد از جمع آوری مبالغ از نیازمندان شاید اقدام به پرداخت چند وام نیز بکنند تا در صورت شکایت بگویند ما طبق ادعایمان به برخی افراد وام نیز داده‌ایم که البته شاید؛ و آن هم باز از طریق مبالغی که توسط نیازمندان پرداخت شده است مثلا شما یکصدهزار فیش پرداخت شده شصت هزار تومانی را در نظر بگیرید، می‌شود یک میلیارد تومان، حالا چهار تا وام پنج میلیونی هم بدهند، چرا که نه؟!

برخی از آنها امکان دارد که مدارک شما را جمع‌آوری کرده و به عنوان وام گیرنده شما را معرفی کنند، در حالیکه هیچ پولی به حساب شما نخواهد آمد.

در صورت برخورد با این شیادان بخصوص در فضای مجازی بهترین راه اطلاع دادن به پلیس فتا و اطلاع‌رسانی به سایرین است تا افراد نیازمند و مستاصل کمتری گرفتار دام آنها بشوند.